ما در این مقاله می خواهیم درباره سمپاشی شپش مطالبی را عنوان کنیم، به شما پیشنهاد می کنیم که تا پایان ما را همراهی کنید.
همان طور که می دانید شپش ها جز دسته حشرات هستند، آن ها بر روی پوست جانداران و پرندگان زندگی کرده و خون آن ها تغذیه می کنند. به طور کلی سه نوع شپش وجود دارد که با زندگی انسان ها سازگار شده است. این موجودات عبارتند از:

 1. شپش بدن یا پدیکولوس همانوس
 2. شپش زهار یا عانه فتریوس پوبیس
 3. شپش سر یا پدیکلوس مانوس کاپیتیس؛

گیر کردن به دام این حشرات می ‌تواند تبعات بدی همچون سوزش و خارش شدید را به همراه داشته باشد، احتمال انتقال تب تیفوسی، تب راجعه و تب خندق نیز افزایش می یابد. افرادی که به تب تیفوسی مبتلا می شوند زندگی آن ها به خطر می‌افتد. این مشکل معمولا در بین مناطق سردسیر بیشتر شیوع پیدا می‌کند، بنابراین حتماً باید سمپاشی شپش در مناطق مشکوک انجام شود.

انواع شپش و نحوه زندگی آنها

معمولاً شپش هایی که با انسان ها در ارتباط هستند جز انگل های خارجی و اجباری محسوب می شوند، آن ها از زمان خارج شدن از تخم برای زنده ماندن خون انسان ها و جانوران دیگر را می مکد. همان طور که کمی پیش عنوان کردیم که شپش های انسانی شامل شپش بدن و شپش سر و شپش عانه هستند، این موجودات از طریق تماس نزدیک و مدام به انسان ها منتقل می شوند. به طور کلی تمامی شپش ها دیگردیسی کاملی ندارند و کل دوره زندگی آن ها در سه مرحله تخم، نمف،بالغ خلاصه می شود. تخم شپش سفید رنگ و کشیده است، به این تخم ها رشک می گویند.

شپش از نمایی دیگر

در قسمت جلوی این تخم ها منافذی وجود دارد که جنین شپش از طریق آن هوای مورد نیاز خود را دریافت می کند، به همین دلیل است که سمپاشی شپش در این مرحله بیش از مراحل دیگر تاثیر گذار است و باعث نابودی این حشرات می شود. زمانی که جنین از تخم خارج می شود کاملاً به یک شپش بالغ شبیه است، به نوزادان شپش نمف می گویند. تنها تفاوتی که شپش های بالغ با منف ها دارند این است که منف ها رنگ پریده تر و کوچک تر هستند؛ این حشرات اگر بعد از خروج از تخم بیست و چهار ساعت خون نخورند از بین می روند.

به طور کلی شپش ها سه مرحله نمفی دارند؛ این موجودات باید برای وارد شدن به مرحله بعدی حتما باید خونخواری کرده تا بتوانند جلد اندازی کنند. تمام شپش ها اعم از نر و ماده همه خون خوار هستند، شپش سر و شپش بدن بسیار به یکدیگر شباهت دارند، تفاوت آن ها کوچک بودن اندازه شپش سر نسبت به شپش بدن است و همچنین شپش بدن رنگ روشن تر از شپش سر دارد.

 

شپش های انسانی

یکی از دلایل مهم سمپاشی شپش ها این است که تمام تخم ها از روی سر پاک می شود؛ شپش هایی که در سر زندگی می کنند تخم های خود را با فاصله ای حدود ۹ میلیمتر از پوست سر بر روی ریشه مو قرار می دهند. معمولا شپش های ماده بالغ در طول عمر خود حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تخم می گذارند. شپش های ماده بدن برای تخمگذاری شکاف ها چین خوردگی های لباس و الیاف لباس را برای تخم گذاشتن انتخاب می کنند.

تعداد تخم هایی که یک شپش بدن در طول زندگی خود می ‌گذارد بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تخم است. سمپاشی شپش ها در تمام دنیا انجام می شود و ارتباط مستقیمی با فقر بهداشت جهانی دارد. معمولاً این حشرات در زمان‌هایی که حوادث غیرمترقبه مانند طوفان، زلزله، سیل و … بروز می کنند؛ زمانی که افراد درکنار یکدیگر قرار بگیرند شپش ها به راحتی انتقال پیدا کرده و تعداد بیشتری را مبتلا می کنند.

اهمیت مبارزه و سمپاشی شپش ها

شپش ها ازعوامل بیماری زا هستند و با رشد و خونخواری در قسمت سر و بدن خارش ها و عفونت هایی را ایجاد می کنند. در هر زمانی که این حشره احساس گرسنگی کند از خون انسان تغذیه کرده و خود را سیر می ‌کند، بنابراین فردی که دچار چنین خارش هایی می ‌شود به احتمال زیاد شپش دارد! بزاق این جانور حساسیت زا است و همچنین باعث بروز عوامل آلرژیک در بدن انسان می شود، میزان حساسیت نیز  بستگی به عکس العمل بدن فرد مبتلا به بزاق این حشره دارد. معمولاً افرادی که نظافت را رعایت نمی کنند و یا در اماکن عمومی و یا گوشه و کنار خیابان زندگی می کنند، احتمال آلوده شدن آن ها بیشتر است، بعد از سمپاشی شپش ها استحمام و تعویض لباس باید مدام انجام شود تا هر گونه آلودگی از بدن و سر فرد خارج شود.

زمانی که افراد به شپش مبتلا می شوند روزانه مورد گزیدگی این حشره قرار می ‌گیرند، به همین دلیل است که این افراد به ضخامت پوست مبتلا شده و جای این گزش ها ها به صورت خال بروز می کند؛ حتی می توان گفت در زمان هایی بدن واکنش آلرژیک نشان می دهد و بیماری به تب یونجه شبیه می شود، به همین دلیل در بروز بیماری‌هایی همچون تیفوس اپیدمیک، تب راجعه اپیدمیک یا تب بازگرد و … حتماً منزل افراد مبتلا باید توسط شرکت سمپاشی شپش مورد ضدعفونی قرار بگیرد. شپش ها هیچگونه بیماری دیگری را به همراه خود به سایرین انتقال نمی دهند وخارج از بدن انسان مدت کوتاهی زندگی می کنند.

وجود شپش در موهای سر

نحوه مبارزه با انواع شپش های انسانی

 • مبارزه با شپش سر

برای مبارزه کردن با شپش سر، بعد از نابودی شپش ها باید وسایل شخصی توسط شرکت سمپاشی شپش ضدعفونی شود و همچنین نکات زیر رعایت گردد:

 1. رعایت کردن نظافت و بهداشت شخصی
 2. کوتاه کردن موها برای راحتی در شانه زدن
 3. شستشو کردن مداوم مو
 4. استفاده از شانه های دندانه ریز و محکم
 5. شستشو و ضدعفونی کلاه، روسری، متکا و… با آب ۶۰ درجه
 6. بهره گیری از شامپوهایی که وزارت بهداشت و درمان برای ضدعفونی سر تایید کرده است؛ از جمله شامپو پرمترین ۱ درصد
 7. برای سمپاشی شپش ها از گرد شپش کش نیز استفاده می ‌شود، اما به دلیل کدر شدن موها کمتر مورد استقبال قرار می گیرد.
 • مبارزه با شپش بدن

بعد از سمپاشی شپش ، وسایل بهداشتی برای مبارزه با شپش بدن ضد عفونی شود در این راستا حتما باید نکات زیر نیز مورد توجه قرار بگیرند:

 1. نظافت و رعایت بهداشت فردی
 2. استفاده از وسایل شخصی و دوری از وسایل شخصی مشترک
 3. استفاده از لباس های شخصی و دوری از لباس‌های مشترک
 4. حمام کردن
 5. تعویض مداوم لباس
 6. شستشو و ضدعفونی لباس ها با آب و صابون و دادن حرارت با اتو.
 7. استفاده نکردن از لباس ها و رختخواب آلوده به شپش در مدت زمان حدود ۳۰ روز

اگر هر کسی در محل زندگی خود نشانه وجود شپش ها و عوارض آن را مشاهده کنند، باید حتماً به یک شرکت سمپاشی شپش مراجعه کرده تا در کمترین زمان جهت نابودی و ریشه کنی این موجود یک تیم حرفه ای به محل اعزام شود.

 

انواع شپش

قیمت سمپاشی شپش از منزل

یکی از عواملی که شرکت سمپاشی شپش برای ضدعفونی منزل در نظر می‌ گیرد، میزان‌ آلودگی در فرد و یا محل است. هر چقدر آلودگی بیشتر باشد هزینه نهایی نیز افزایش پیدا می ‌کند. یکی دیگر از نکاتی که در قیمت پاکسازی شپش از منزل تاثیرگذار است، میزان قیمت سم مخصوص شپش است؛ شرکت های معتبر بسیاری در این زمینه فعالیت دارند و به دفع آفات کمک می‌ کنند.

سمپاشی شپش ریشه‌کنی دائمی آن ها

 • کنترل شپش در مدارس

معمولاً در مکان های عمومی شیوع شپش بیشتر می ‌شود، راهکارهایی باید برای پیشگیری و کنترل آن ارائه شده که این محل ها پاک بمانند. معمولاً برای جلوگیری از بروز شپش در مدارس بازدیدهای روزانه و معاینه انجام می گیرد، افرادی که به شپش مبتلا هستند تشخیص داده شده و و به پزشک ارجاع داده می شوند؛ پزشک نیز نوع شپش را تشخیص داده و فرد را تحت درمان قرار می ‌دهد. شستشو دادن سر با آب گرم، شانه زدن و استفاده از شامپوی مناسب می تواند به کم کردن نمف کمک کند. بعد از سمپاشی شپش ها برای عدم ابتلا مجدد به این حشرات افراد باید اطلاعاتی درباره نوع آن‌ها داشته باشند.

به طور کلی شپش ها به دو طریق منتقل می ‌شوند: ۱- از طریق تخم شپش توسط فرد آلوده به فرد دیگر انتقال می یابد ۲- فرد از مکانی تخم شپش بالغ را با خود حمل کرده به منزل منتقل می کند. حتی ممکن است که از طریق حیوانات خونگرم نیز این شپش ها به انسان منتقل شود، بنابراین سمپاشی شپش حرفه ای باید برای درمان دائمی شپش ها انجام شود.

حتماً باید برای سمپاشی باید از شرکت سمپاشی شپش کمک گرفت، شرکت های معتبری بسیاری وجود دارند که دارای مجوز هستند و افراد خبره و کارشناسی را برای اینکار به محل ها اعزام می کنند. افراد باید از هرگونه سمپاشی خودسرانه برای جلوگیری از شیوع شپش ها خودداری کنند. سمپاشی شپش به طور متوسط به زمانی حدود ۱ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد، برای ریشه کن کردن این موجودات به طور روزانه  باید از جارو برقی و بخار شو در منزل  استفاده شود. لوازم شخصی و خواب به طور میانگین هر دو روز یکبار ضد عفونی و تعویض شوند؛ مبتلایان به تخم شپش نیز باید از لوسیون ها و شامپوهای ضد شپش در این زمان استفاده کنند.

 • کنترل و سمپاشی شپش در مجتمع ها

معمولا  بیمارستان ها، هتل ها، مجتمع ها و آپارتمان های مسکونی که افراد بسیاری در آن ها تردد و رفت و آمد می کنند منبع خوبی برای شیوع شپش ها است. در این مناطق به وفور می توان شپش های بالغ و حتی تخم شپش را یافت. از بزرگترین دلایل بروز این مشکل نیز عدم نظافت کافی است؛ و تنها راه نابودی ان سمپاشی شپش است، استفاده از داروهای بهداشتی به صورت خودسرانه نمی ‌تواند کمک در نابودی این موجودات داشته باشد. بسیاری از افراد برای ضدعفونی از پودر رختشویی استفاده می کنند این راهکار خانگی مطمئناً درمان قطعی نیست و دوام زیادی ندارد.

تنها دشمن حقیقی شپش ها سمپاشی اصولی در ادارات، خانه، مجتمع های مسکونی و… است. معمولاً در مجتمع ها به دلیل وجود واحد های بسیاری هزینه سمپاشی سرشکن می شود و به شدت این هزینه را کاهش می دهد.این موضوع رضایت اهالی آن مجتمع را به دنبال خواهد داشت و تمامی مجتمع از این مشکل راحت می شود، زمانی که کل مجتمع سمپاشی شود دیگر هیچ گونه نگرانی برای بروز دوباره شپش ها وجود نخواهد داشت و دیگر هیچ گونه حشره ایی همانند سوسک، ساس و … نیز در آن جا زندگی نمی کنند.

تغذیه شپش از موی انسان

سمپاشی اصولی شپش ها

همان طور که می دانید سمپاشی شپش غیر اصولی عواقب زیان آور و غیر قابل جبرانی را در پی خواهد داشت؛ اگر سمپاشی به صورت غیر اصولی انجام شود می تواند تاثیر سویی بر روی ریه ها و سایر اندام های بدن بگذارد. شرکت های معتبر و کاربلد بسیاری وجود دارد که افراد را از شر این موجودات مزاحم خلاص می کند. بسیاری از افراد هیچ شناختی برای تشخیص بهترین شرکت سمپاشی ندارند، در ادامه نکاتی را بیان می ‌کنیم که نشانه معتبر بودن شرکت سمپاشی شپش است؛ زمانی که احساس کردید به سمپاشی نیاز دارید تنها می توانید با تماس با شرکت های خدماتی معتبر از مزایای آن ها بهره مند شوید:

 • پاسخگویی به موقع به نیاز مشتری
 • تشخیص نوع و میزان آلودگی محیط
 • استفاده از تجهیزات مناسب برای ضدعفونی
 • استفاده از متخصصین با تجربه در زمینه سمپاشی شپش
 • بهره‌ گیری از سم های ایمن و قوی برای از بین بردن تخم و شپش های بالغ
 • ضمانت سمپاشی

شپش تازه متولد شده

نحوه تشخیص نابودی شپش ها بعد از درمان

بسیاری از افراد برای نابودی شپش ها از انواع اسپری های شپش استفاده می کنند، اما باید بدانید که این اسپری ها درمان قطعی نیست، زیرا تخم شپش را از بین نمی برد. ممکن است تخم شپش ها در مکان های مختلفی از منزل وجود داشته باشد و مجدداً منزل و اتاق خواب و حتی خود فرد را درگیر کند. بدترین نوع شپش ها، شپش های رختخواب هستند که به سرعت وارد سر و بدن فرد می‌ شوند و آرامش را از او می گیرند. افرادی که قصد دارند از شر شپش ها به طور کلی خلاص شوند باید در ابتدا به یک متخصص پوست مراجعه کرده و برای درمان قطعی از شرکت های معتبر سمپاشی کمک بگیرند.

سمپاشی شپش توسط یک تیم حرفه ای می توانند به نابودی هر چه سریع تر شپش ها کمک کند. سمپاشی شپش ها به صورت دوره ای یکی از مهمترین روش ها برای از بین بردن این حشرات است، مطمئناً با تغییر در آب و هوا این حشرات به زندگی افراد نیز راه پیدا می کنند، به همین دلیل بهتر است افراد سمپاشی را به مدت ۶ ماه ادامه دهند.