امروزه شاهد گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی در بسیاری از شهر های کشورمان هستیم.یکی از مشاعات بسیار مهم در هر آپارتمانی، راه پله های آن می باشد. نظافت راه پله نیز با توجه به این امر، یکی از دغدغه های بسیار مهم ساکنین آپارتمان می باشد. از آنجا که میزان رفت و آمد در این اماکن بسیار زیاد است، نظافت هفتگی و یا ماهانه راه پله ها امری ضروری است. راه پله ها به عنوان بخش ورودی هر آپارتمانی باید همواره تمیز باشند چرا که در اولین مراجعه هر مهمانی، تمیزی و نظافت راه پله ها نشان دهنده شخصیت ساکنین آپارتمان می باشد. در همین راستا استفاده از خدمات شرکت های خدماتی نظافتی و بکارگیری کارگر ماهر جهت نظافت صحیح راه پله ها می تواند راهگشا باشد. در این مقاله سعی داریم به چگونگی نظافت راه پله به صورت اصولی و همچنین اطلاع از خدماتی که شرکت های خدماتی نظافتی جهت نظافت راه پله و مشاعات آپارتمان و سایر ساختمان های اداری ارائه می دهند، بپردازیم.

نظافت راه پله

نظافت راه پله

 

آموزش نظافت صحیح راه پله ها

نظافت راه پله ها در ساختمان های مسکونی و اداری از مواردی است که نباید توسط مدیر ساختمان و یا آپارتمان به دست فراموشی سپرده شود، چرا که با توجه به رفت و آمد های مکرر به ساختمان، گرد و غبار و آلودگی های زیادی راه پله ها را کثیف کرده و چهره کلی ساختمان را مخدوش می نماید. شاید در نگاه اول تصور نمایید که نظافت راه پله ها کاری بسیار آسان بوده و نیاز به استخدام نظافتچی راه پله نمی باشد، اما در صورتی که تجربه این کار و آموزش لازم را برای نظافت صحیح راه پله ها نداشته باشید، در پایان متوجه خواهید شد که نظافت راه پله ها کار چندان ساده ای نبوده است. همچنین بهتر است که ابتدا مسئله نظافت راه پله ها را با سایر ساکنین ساختمان در میان بگذاریم تا بدین صورت رفت و آمد کمتری در حین انجام نظافت صورت گیرد و تمیز نمودن راه پله ها هرچه زود تر انجام گیرد. در ادامه می خواهیم به نحوه نظافت صحیح و اصولی راه پله ها در ساختمان های چند طبقه بپردازیم.

انتخاب شوینده مناسب با متریال راه پله ها

انتخاب شوینده مناسب با متریال راه پله ها

انتخاب شوینده مناسب با متریال راه پله ها

قبل از اینکه برای نظافت راه پله ها دست بکار شوید، بهتر است شوینده و سایر وسایلی را که برای نظافت احتیاج دارید را از قبل آماده نمایید تا در حین نظافت برای تهیه وسایل فوق مجبور به ترک راه پله های خیس نشوید چرا که وقفه در امر نظافت راه پله موجب آلودگی بیشتر راه پله ها شده و همچنین رفت و آمد ساکنین ساختمان را نیز با مشکل مواجه می سازد. انتخاب شوینده مناسب با متریال و جنس راه پله ها کاری است که باید در مرحله اول صورت بگیرد. اگر پله های ساختمان از جنس سرامیک و یا سنگ می باشد می توانید از مایع ظرفشویی و یا محلولی از تاید و آب را آماده نموده و پله ها را تمیز نمایید. اما در صورتی که پله ها از جنس چوب و مصنوعات چوبی باشد، استفاده از آب و شوینده های معمول ممکن است به متریال پله آسیب برساند. برای نظافت پله های فلزی نیز رعایت این نکات بسیار مهم است. برای نظافت راه پله های چوبی نیز معمولا از پولیش استفاده می شود. همچنین برخی از راه پله ها نیز ممکن است فرش شده باشند که در این صورت نوع نظافت راه پله ها به صورت کلی فرق خواهد نمود.

رعایت مرحله بندی در نظافت راه پله ها

یکی از نکات بسیار مهم در نظافت کردن راه پله های ساختمان و سایر مشاعات نظیر پشت بام و پارکینگ رعایت ترتیب و مرحله بندی کار نظافت است. به عنوان مثال بهتر است قبل از نظافت راه پله، ابتدا تمیز کردن پشت بام ساختمان صورت بگیرید، بعد از آن نیز شیشه های پنجره و دیوار ها در مسیر راه پله ها تمیز گردد و بعد از نظافت و جارو کردن آن ها به نظافت راه پله ها پرداخته شود. پارکینگ را نیز می توان در آخرین مرحله و بعد از تمیز نمودن راه پله ها انجام داد.

مرحله اول نظافت راه پله ها

در مرحله اول نظافت کردن راه پله ها، ابتدا تکه های بزرگ آشغال را به وسیله جارو جمع آوری نمایید تا در ادامه شستشو و نظافت به مشکلی از این بابت برنخورید. سپس برای تمیز نمودن گرد و خاک نفوذ شده به گوشه های پله می توانید از یک فرچه باریک کمک بگیرید و گرد و خاک پله ها را از طبقه بالا به پایین جارو نموده و در آخرین پله آن را با استفاده از جاروبرقی جمع آوری نمایید (در صورت نیاز می توانید از خدمات اجاره جاروبرقی صنعتی ریزه کار استفاده نمایید). برای اینکه فشار کمتری به جارو برقی وارد شود بهتر است برای جمع آوری گرد و خاک از اولین پله تا آخر از جاروبرقی استفاده نگردد. همچنین می توانید با کمک جارو دستی و خاک انداز، گرد و خاک را جمع آوری و به سطل زباله انتقال دهید. به این نکته توجه نمایید که هرگز قبل از جمع آوری زباله های بزرگ و گرد و غبار به شستشوی و خیس کردن پله ها نپردازید، زیرا این کار باعث ایجاد لکه های بیشتر روی پله ها می شود و کار نظافت را بسیار سخت نموده و در پایان نتیجه کار نیز چندان جالب نخواهد بود.

نظافت راه پله ها

نظافت راه پله ها

مرحله دوم نظافت راه پله ها

نرده ها به عنوان بخش اصلی از راه پله ها محسوب می شود و تمیز کردن آن ها جزئی از نظافت راه پله است. نرده ها معمولا پر از لک و همچنین دارای آلودگی و ویروس های زیادی می باشد. نظافت منظم این قسمت از آپارتمان ضمن تمیزی ساختمان، باعث جلوگیری از شیوع بیماری های ویروسی نیز در میان ساکنین ساختمان نیز می گردد. قبل از این که به شستشو و تی کشیدن راه پله ها بپردازید، بهتر است ابتدا با استفاده از محلول شستشو و یک دستمال نخی و یا دستمال میکروفایبر نرده های راه پله را حسابی تمیز و براق نمایید.

 

مرحله سوم نظافت راه پله ها

در مرحله بعدی با توجه به جنس راه پله ها می توانید از محلول شستشو برای تمیز کردن راه پله ها استفاده نمایید. با توجه به اینکه امروزه جنس اکثر راه پله ها از سنگ و یا سرامیک می باشد، در ابتدا به نحوه نظافت راه پله های سنگی و یا سرامیک می پردازیم. محلولی از آب و تاید یا مایع ظرفشویی را آماده نمایید. دقت نمایید که کار شستشو و نظافت راه پله را از طبقات بالا شروع نموده تا به طبقات پایین تر و آخرین پله برسید. حالا می توانید با استفاده از یک سطل محلول و یک تی دسته بلند کار شستشو و تی کشیدن راه پله ها را شروع نمایید. بعد از اینکه تعدادی از پله ها را تی کشیدید، می توانید تی را در سطل دیگر که داخل آن آب می باشد کرده و کف روی پله ها را شسته و تمیز نمایید. به همین ترتیب پیش بروید تا آخرین پله که در طبقات پایین منتهی می شود.

برای نظافت راه پله از چه کسانی کمک بگیریم؟

همانطور که گفته شد نظافت راه پله شاید در ظاهر کار آسانی به نظر بیاید ولی هرچه تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد، امر نظافت آن مشکل تر خواهد بود و استفاده از خدمات کارگر برای نظافت صحیح راه پله ها ضروری می باشد. اما برای نظافت راه پله های ساختمان نمی شود از هر فرد غریبه ای کمک گرفت. جهت امنیت و اطمینان ساکنین ساختمان، باید فردی آشنا و دارای تضمین لازم را برای این امر به کار گرفت. علاوه بر تضمین فرد از نظر سلامت اخلاقی، میزان تجربه و کاربلدی نیز باید به گونه ای باشد که نظافت ساختمان و راه پله به درستی و با کیفیت صورت گیرد. کادر موجود در شرکت های خدماتی نظافتی معتبر و باسابقه، تمام مواردی که لازم است یک نظافتچی راه پله و ساختمان از آن برخوردار باشد، را دارا می باشند و بهترین گزینه برای نظافت منزل و راه پله، استفاده از خدمات این گونه شرکت ها می باشد.

ضرورت بکارگیری نظافتچی راه پله

با توجه به افزایش ساختمان و آپارتمان ها در طبقه های بسیار زیاد، نظافت راه پله بیش از گذشته سخت شده است و کمک گرفتن از نیروهای نظافتچی در این امر اجتناب ناپذیر است. با توجه به این که راه پله ها جزء مشاعات در هر ساختمانی محسوب می شود، همچون خدمات نظافت منزل امروزه دیگر کمتر کسی از ساکنین ساختمان به نظافت راه پله ها می پردازد. به همین خاطر مدیر و صاحب ساختمان با توجه به نظر ساکنین، می توانند برای نظافت راه پله و سایر مشاعات ساختمان، از خدمات شرکت های نظافتی کمک بگیرند.

استخدام نظافتچی راه پله در شرکت های خدماتی نظافتی چگونه صورت می گیرد؟

استخدام نظافتچی راه پله در شرکت های خدماتی نظافتی چگونه صورت می گیرد؟

استخدام نظافتچی راه پله در شرکت های خدماتی نظافتی چگونه صورت می گیرد؟

در حال حاضر زندگی شهرنشینی باعث شده است که بسیاری از افراد شاغل بوده و فرصت چندانی را برای نظافت منزل و ساختمان خود نداشته باشند. همچنین آپارتمان ها و ساختمان های اداری دارای مشاعاتی هستند که نظافت آن را می توانند به شرکت های نظافتی بسپارند. شرکت های خدماتی نظافتی نیز با توجه به نیاز و ضرورت جامعه، با استخدام و بکارگیری نیروهای مختلف برای نظافت منازل و ساختمان های مسکونی و اداری، سعی نموده اند، حداکثر تلاش خود را در جلب رضایت مشتریان بکار برده اند. شرایط استخدام در هر شرکت نظافتی با توجه به سابقه و اعتبار آن متفاوت می باشد. در یک شرکت نظافتی معتبر برای استخدام نظافتچی ها، از جمله نظافتچی راه پله شرایطی را تعیین می نمایند تا در انتها کادری مجرب و قابل اطمینان را به درب منازل و آپارتمان های مشتریان اعزام نمایند. برخی از شرایط استخدام نظافتچی در شرکت خدماتی نظافتی به شرح ذیل می باشد:

 • نداشتن سوء پیشینه یکی از مهمترین شرایطی است که شرکت های معتبر نظافتی برای اطمینان از کارگر در ابتدای استخدام نظافتچی از وی استعلام می نمایند. با توجه به اینکه نظافتچی به منزل و ساختمان مشتریان وارد می شود لازم است که فردی سالم و متعهد باشد.
 • شرط نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و همچنین سایر مشروبات الکلی، نیز از مواردی است که باعث می شود فرد نظافتچی کاملا از نظر اخلاقی سالم باشد و در حین انجام کار، مشکلاتی را برای مشتریان به وجود نیاورد.
 • داشتن سابقه کاری مرتبط، جهت استخدام نظافتچی باعث می شود که نیرویی کاربلد و ماهر به امر نظافت راه پله و منازل بپردازند. این امر ضمن جلب رضایت مشتریان، باعث افزایش اعتبار شرکت خدماتی نظافتی نیز می گردد.
 • کسب دوره های آموزشی در ارتباط با نظافت صحیح و اصولی قسمت های مختلف منزل و ساختمان، از جمله مواردی است که برای استخدام نیروی بدون سابقه کاری صورت می گیرد. نیروهای فوق بعد از کسب آموزش های لازم، به استخدام شرکت خدماتی نظافتی در می آیند. این امر باعث می شود کارگر مربوطه وظایف خود را در بالاترین سطح کیفی و کمی در کمترین زمان ممکن انجام دهد.
 • از دیگر شرایط استخدام و بکارگیری نظافتچی راه پله، سالم بودن فرد از لحاظ جسمی و روحی می باشد. چنانچه فرد دچار مشکل جسمی باشد، توانایی لازم را برای انجام صحیح و سریع امور نظافتی نخواهد داشت. همچنین سلامت روحی وی نیز برای اطمینان مشتریان بسیار مهم است.
ویژگی های شرکت های معتبر خدماتی نظافتی

ویژگی های شرکت های معتبر خدماتی نظافتی

ویژگی های شرکت های معتبر خدماتی نظافتی

حالا که لزوم استفاده از شرکت های خدماتی و درخواست نیروی نظافتچی از این گونه شرکت ها مشخص شده است، می توان با انتخاب یک شرکت باسابقه و معتبر در این زمینه، نظافت راه پله و همچنین سایر قسمتهای ساختمان را به آن ها سپرد. اما شرکت های معتبر خدماتی نظافتی دارای چه ویژگی هایی می باشند؟ در ادامه مقاله به شرح این ویژگی ها می پردازیم:

 • شرکت های معتبر دارای پروانه و مجوز کسب می باشند. شما با استفاده از خدمات این گونه شرکت ها، می توانید اطمینان لازم را از انجام خدمات کادر آن داشته باشید و همچنین در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکلی، می توانید آن را به صورت قانونی اقدام و پیگیری نمایید.
 • برخورداری از کادر مجرب و حرفه ای، یکی از مهمترین ویژگی ها برای یک شرکت نظافتی معتبر می باشد. چنانچه شما در گرفتن اولین سرویس نظافتی از شرکت، ناراضی باشید، مسلما برای مرتبه دوم برای اعزام نظافتچی، از آن شرکت درخواست نیرو نخواهید داشت. شرکت های معتبر همواره از تقاضای بسیار زیادی از سوی مشتریان برخوردار هستند.
 • تضمین خدمات از سوی شرکت های نظافتی یکی از مواردی است که باعث می شود، شرکت در قبال کسب رضایت مشتریان خود متعهد باشد. در صورتی که شما از کار نظافت راه پله و یا هر قسمت دیگری رضایت نداشته باشید، شرکت خود را موظف می نماید تا با جایگزین کردن نیروی نظافتچی جدید، رضایت شما را جلب نماید.
 • قیمت مناسب خدمات، بخش مهمی در انتخاب شرکت نظافتی محسوب می شود. در صورتی که قیمت نظافت راه پله و سایر خدمات نظافتی منصفانه و مناسب محاسبه گردد، باعث می شود که شرکت نظافتی از مشتریان بیشتری برخوردار باشد.
 • ارائه خدمات و پاسخگویی سریع و کامل، یکی از ویژگی های شرکت های معتبر خدماتی نظافتی در قبال مشتریان خود می باشد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش فضای مجازی، اکثر شرکت های معتبر نظافتی دارای سایت مخصوص می باشند و این امکان را برای مشتریان فراهم نموده اند تا به صورت شبانه روزی و آنلاین سفارش خود را مبنی بر درخواست نظافتچی ثبت نمایند. شرکت های نظافتی نیز بعد از مشاهده سفارش در تاریخ مقرر، نیروی نظافتچی را به آدرس مورد نظر مشتریان اعزام می نمایند.
 • رعایت تمام جوانب، یکی از خصوصیات منحصر به فرد شرکت نظافتی نمونه و معتبر است که برای کسب رضایت مشتریان و اطمینان بیشتر آن ها تمام جوانب را رعایت می نمایند تا کمترین مشکلی در ارتباط با امر نظافت و نظافتچی پیش آید. به عنوان مثال، یک شرکت خدماتی نظافتی معتبر فرد نظافتچی را همراه با معرفی نامه کتبی و معتبر به آدرس مشتریان اعزام می نماید تا در این خصوص اعتماد مشتریان را جلب نماید.
قیمت نظافت راه پله

قیمت نظافت راه پله

قیمت نظافت راه پله

نحوه محاسبه قیمت نظافت راه پله توسط نظافتچی از سوی شرکت های خدماتی و نظافتی با توجه به میزان ساعات کاری فرد نظافتچی، و یا تعداد پله های ساختمان مربوطه انجام می شود. برخی از شرکت ها نیز در راستای جلب رضایت مشتریان، مواد شوینده متناسب را نیز جهت امر نظافت در اختیار نظافتچی قرار می دهند. در این صورت میزان مواد شوینده مصرف شده نیز محاسبه می گردد. در صورتی که شما برای نظافت راه پله و ساختمان خود از شرکت های با سابقه و معتبر در این زمینه تقاضای نیرو داشته اید، خیالتان از بابت هزینه و قیمت نظافت راه پله راحت باشد. چرا که این گونه شرکت ها تعرفه خدمات خود را بر اساس اتحادیه در شهر خود محاسبه و اخذ می نمایند.

سخن پایانی

با توجه به مواردی که گفته شد، استفاده از خدمات شرکت های خدماتی نظافتی معتبر می تواند به نظافت صحیح و اصولی راه پله و سایر مشاعات ساختمان در کمترین زمان ممکن کمک نماید. قیمت خدمات فوق بسیار مناسب بوده و از آنجایی که این هزینه بین ساکنین ساختمان سرشکن می گردد، بسیار به صرفه نیز می باشد. شما می توانید برای نظافت راه پله و منزل و یا حتی محل کار خود از خدمات بسیار مناسب و با کیفیت شرکت خدماتی نظافتی معتبر بهره مند گردید. قیمت مناسب و کیفیت بالای خدمات نظافتی در کمترین زمان ممکن از مواردی است که باعث می شود، شما همواره برای نظافت منزل و راه پله از خدمات این شرکت ها استفاده نمایید.