سمپاشی رتیل امروزه در اکثر مزرعه ها و خانه هایی که در محیط های گرم و خشک وجود دارند، الزامی می باشد. رتیل ها برخلاف ظاهر ترسناکی که دارند، در حالت عادی به انسان ها حمله نمی کنند. زمانی که آنها احساس خطر نمایند عموما حالت حمله به خود گرفته و ممکن است سایر حیوانات یا انسان ها را گاز بگیرند. با توجه به اینکه این حیوانات نیش بلندی دارند لذا نیششان می تواند بسیار دردناک باشد. در برخی موارد مشاهده شده است که نیش رتیل باعث سرگیجه و حالت تهوع نیز شده است که در این صورت شخص باید سریعا به پزشک مراجعه نماید.

آشنایی با رتیل:

قبل از اینکه به سراغ سمپاشی رتیل ها برویم، لازم است تا با این گونه حیوانات بیشتر آشنا شوید. رتیل ها را می توان از خانواده عنکبوت ها در نظر گرفت. اما نسبت به عنکبوت ها بزرگتر، چاق تر و البته پشمالو تر می باشند. در واقع عموم مردم با دیدن این گونه حیوانات می ترسند. شما می توانید رتیل ها را در رنگ های متفاوتی همچون زرد، قهوه ای و مشکی مشاهده نمایید. بر روی بدن رتیل ها اغلب پشم هایی وجود دارند که می توانند کوتاه یا بلند باشند.

نیش رتیل ها همیشه سمی و خطرناک نمی باشد. اما پس از گزش رتیل، توصیه می شود تا فرد را به پشت بخوابانید و سپس بر روی وی یک پتو قرار دهید. در نظر داشته باشید که از لحاظ ارتفاع، منطقه گزیده شده باید در مکان کوتاه تری نسبت به قلب قرار گیرد. در اغلب موارد با پماد ها و داروهای ضد حساسیت می توان به صورت کامل علائم پس از گزش را نابود کرد.

نکات سمپاشی رتیل

نکات سمپاشی رتیل

جالب است که بدانید در کشورهایی چون استرالیا، مردمان رتیل را به عنوان یک حیوان خانگی در منزل خود نگهداری می نمایند. بسیاری از افراد تصور می کنند که با نیش زدن رتیل، طرف مقابل فلج شده یا در معرض مرگ قرار می گیرد اما در واقع به این شکل نمی باشد. همواره در نظر داشته باشید که نیش این حیوان در زیر شکم وی قرار دارد. از همین رو اگر به یکباره بر روی شخصی بیفتد، احتمال فرو نمودن نیش بسیار زیاد است.

خطرات و مضرات:

بسیاری از افراد با مشاهده اولین رتیل در محل زندگی خود اقدام به سمپاشی رتیل ها می نمایند. اما قبل از آن باید در نظر داشته باشید که رتیل ها به دو دسته تقسیم می شوند. گروهی از رتیل ها دارای نیش های سمی و گروهی دیگر دارای نیش های غیر سمی هستند. نیش های سمی می توانند سلامت بدن انسان را به صورت جدی زیر سوال ببرند. یک گونه از رتیل ها که به نام بیوه سیاه شناخته می شوند، می توانند با نیش زدن فرد یا حیوان دیگری، سیستم عصبی و عضلانی او را کاملا مختل نمایند. در واقع این مورد ماده ای به نام استیل کولین را در خون افزایش می دهد که فرد احساس بی حسی و گرفتگی عضله می نماید. سردرد و سرگیجه از دیگر علائم این گزش محسوب می شوند. البته می توان با محلول گلوکونات کلسیم این حالات را از بین برد و مجدد سلامتی را به فرد بازگرداند.

اما این بین گروهی از اشخاص معتقد می باشند که رتیل ها می توانند برای سلامت افراد مفید باشند. در کامبوج رتیل ها را صید نموده و از آنها در غذاها استفاده می شود زیرا به این نتیجه رسیده اند که خوردن رتیل می تواند انواع کمر درد ها و اختلالات تنفسی را از بین ببرد.

روش های سمپاشی رتیل

روش های سمپاشی رتیل

 

امروزه بررسی سم رتیل ها نشان داده است که این سم می تواند تا حد زیادی به عنوان درمان بیماری های مهلک استفاده شود. در واقع پروتئین هایی که در سم رتیل وجود دارند، می توانند میزان کلسیم سلول های آسیب دیده عصبی را بالا برده و به بهبود آنها کمک نمایند. از همین رو اغلب از سم این بند پا برای درمان بیمار های عصبی استفاده می شود.

انواع رتیل ها:

امروزه انواع زیادی از رتیل ها در سراسر جهات یافت می شوند. برخی از آنها کوچک و برخی دیگر بزرگ می باشند. از سوی دیگر برخی سمی و برخی دیگر نیز غیر سمی هستند. در واقع عملکرد آنها با هم متفاوت است. از همین رو اگر در محیطی زندگی می نمایید که در آن رتیل وجود دارد، قبل از سمپاشی رتیل بهتر است تا با انواع متفاوت این موجودات آشنا شوید:

رتیل های قرمز رنگ:

به دلیل رنگ قرمز، رتیل های مذکور به این نام شناخته شده اند. آنها در دسته رتیل های خطرناک قرار می گیرند و سم آنان نیز می تواند بسیار مهلک و کشنده باشد.

رتیل های سیاه رنگ:

این رتیل ها بسیار پشمالو بوده و به رنگ سیاه هستند. به جرات می توان بیان داشت که آنها مشهورترین نمونه های موجود در جهان می باشند.

رتیل هایی که دارای خال های سیاه و سفید هستند:

این نوع رتیل های خالدار بسیار خطرناک می باشند. البته خوشبختانه تعداد آنها به نسبت سایر انواع رتیل ها کمتر است.

دانستنی ها در مورد رتیل

دانستنی ها در مورد رتیل

 

رتیل های زنبوری:

از لحاظ ظاهری می توان این نوع رتیل ها را بسیار شبیه به زنبور های سرخ دانست. متاسفانه رتیل های مذکور نیز بسیار خطرناک می باشند و سم زیادی در بدن خود دارند.

رتیل های کوچک و مورچه ای:

از لحاظ اندازه، این نمونه ها، کوچکترین مواردی هستند که در جهان زندگی می نمایند و شباهت بسیاری به مورچه ها دارند.

نحوه تغذیه:

رتیل ها برای زنده ماندن نیاز به غذای زیادی ندارند. آنها از حشرات تغذیه می نمایند و در واقع می توان بیان نمود که حیوانات فرصت طلبی می باشند که اگر طعمه هایی چون مار، مارمولک، پرنده های ریز و حشره مشاهده نمایند، به آنها حمله می کنند. البته باید در نظر داشته باشید که جیرجیرک ها غذای اصلی رتیل ها محسوب می شوند. رتیل ها توان بدنی بالایی دارند. گاها ممکن است که آنها در طول هفته تنها یک بار تغذیه کنند. به صورت کلی زمانیکه مواد معدنی مغذی را از شکار خود به دست آورند می توانند تا مدت زمان زیادی دست به شکار مجدد نزنند. معمولا رتیل ها در شب هنگام تمایل بیشتر به تغذیه دارند. زمانی که شکم رتیل ها گرد به نظر رسید یا شکل رتیل به صورت انگوری بود، قطعا گرسنه است و نیاز به تغذیه دارد.

رهایی از شر رتیل

رهایی از شر رتیل

خدمات سمپاشی رتیل ریزه کار:

اغلب افراد با مشاهده اولین رتیل در باغ یا محل زندگی خود اقدام به سمپاشی رتیل می نمایند اما در همین راستا نکات زیادی وجود دارند که باید مد نظر قرار دهید:

  • ابتدا باید از افراد مجرب و کاردان مشورت بگیرید تا نوع آفت و سم رتیل را تشخیص دهد.
  • در گام بعدی لازم است تا کارشناسان، زمان مناسبی را برای سمپاشی مشخص نمایند تا بیشترین اثر را بر روی رتیل ها داشته باشد.
  • سمپاشی باید حتما توسط افراد فنی و کاربلد صورت گیرد. در غیر این صورت هزینه و زمان زیادی از دست خواهد رفت.
  • پس از اینکه سمپاشی صورت گرفت، لازم است تا اقدامات مورد نیاز برای هوادهی صورت گیرد. در این صورت می توانید مجدد به محیط بازگردید.
  • چنانچه در زمان سمپاشی رتیل آب یا ماده غذایی به سم آلوده شدند، باید از مصرف آنها خودداری نمایید.
  • پس از سمپاشی لازم است تا تهویه خوبی در محیط انجام شود و تمام در و پنجره ها باز شوند.
  • نکته مهمی که در زمان سمپاشی باید مد نظر قرار داده شود، مرطوب بودن سم است که اثرگذاری زیادی دارد. در غیر این صورت سم خشک نمی تواند باعث از بین رفتن رتیل ها گردد.

هزینه سمپاشی رتیل:

سمپاشی رتیل یک کار حرفه ای و تخصصی می باشد. از همین رو هزینه آن می تواند در شرایط مختلف، متفاوت باشد. در برآورد هزینه، فاکتورهای زیادی دخیل می باشند. به طور مثال نوع سمی که استفاده می شود، وسعت محیطی که باید سمپاشی شود و همچنین تعداد دفعاتی که سمپاشی صورت می گیرد بر روی قیمت تاثیر گذار می باشند. توجه نمایید که اگر برای کاهش هزینه ها از سموم غیر بهداشتی استفاده نمایید، ممکن است تا تغییرات سلولی را در بدن افراد ایجاد شده و فعالیت های عصبی وی مختل شود. در واقع این نوع آفت کشی بیماری های بسیاری را به وجود می آورد. با توجه به مواردی که در بالا بیان شد، می توان دریافت که رتیل یک بند پای خطرناک است.

این بند پا به عنوان شکارچی شناخته می شود و برخی از نمونه های آن سم زیادی از خود تولید می کنند که می توانند کشنده باشند. اغلب حشرات شب ها فعالیت می نمایند از همین رو رتیل ها نیز شب هنگام شکار می کنند و همین مورد موجب می شود تا آنها به دنبال نور باشند.

نتیجه گیری:

با توجه به اینکه رتیل ها می توانند به دسته های متفاوتی تقسیم بندی شوند و برخی از آنها نیز فعالیت بدن انسان را به صورت کامل زیر سوال ببرند، از همین رو با مشاهده اولین رتیل در محل زندگی خود باید هشیار شوید. در همین راستا با کمک یک کارشناس سمپاشی رتیل لازم است تا نوع رتیل را تشخیص داده و پس از آن به صورت اصولی اقدام به سمپاشی محیط نمایید. کار سمپاشی بسیار حساس است و نیاز به مهارت و دانش لازم دارد.